АМКУ прийнято несправедливе і недалекоглядне рішення

Антимонопольний комітет України оштрафував Асоціацію «Меблідеревпром»  та її  14 учасників загалом  на 419 млн грн за антиконкурентні узгоджені дії, що стосуються спотворення результатів торгів.

Застосування такого рівня штрафу є неадекватним і не може бути сплаченим, тому що в окремих випадках перевищує вартість самих підприємств. Виходячи з цього, можна сказати, що такі штрафні санкції рівнозначно приведуть до банкрутства важливих деревообробних підприємств, краху меблевої галузі України та звільнення близько десяти тисяч працівників галузі.

АМКУ звинувачує деревообробні підприємства в антиконкурентних узгоджених діях, що стосуються спотворення результатів торгів. Але, ситуація на ринку свідчила про протилежне: протягом 2011 р. середні ціни на деревину зросли від 37% до 68% залежно від виду лісосировини. Так протягом всього 2011 руку спостерігалось зростання цін та зменшення об`ємів лісосировини, виставленої на аукціони:

1. На аукціонах з продажу необробленої деревини, ціни на фанерну сировину для виробництва фанери (по відношенню до попереднього кварталу):

у I кварталі 2011р. зросли на 30 % (в середньому на 74 грн./м3);

у II кварталі ще на 12% (в середньому на 12 грн./м3), при зменшенні об’єму виставленої сировини на торги на 12% (виставлено менше на 9441 м3);

у III кварталі ще на 15% (в середньому на 53 грн./м3), при зростанні об’єму виставленої сировини на торги лише на 1% (виставлено більше на 939 м3);

у IV кварталі ціни майже не зростали – в лише на 1 грн./м3, але спостерігалось зменшення об’єму виставленої сировини на торги на 2% (виставлено менше на 1732 м3)

Таким чином якщо в 2010 році фансировину заводи купували в середньому по 245 грн./м3 без ПДВ, то станом на четвертий квартал 2011 року ціни склали 373 грн./м3. Що говорить про значне – на 68% зростання вартості фанерної сировини на аукціонах

2. На аукціонах з продажу необробленої деревини, ціни на техсировину для виробництва деревинних плит (по відношенню до попереднього кварталу):

у II кварталі зросли на 15% (в середньому на 23 грн./м3);

у III кварталі ще на 15% (в середньому на 27 грн./м3);

у IV кварталі ціни зросли ще на 1% (в середньому на 4 грн./м3).

Таким чином якщо у кінці 2010 року техсировину заводи купували в середньому по 150 грн./м3 без ПДВ, то станом на четвертий квартал 2011 року ціни склали 206 грн./м3. Що говорить про 37% зростання вартості техсировини на аукціонах.

3. На аукціонах з продажу необробленої деревини, ціни на баланси для виробництва деревинних плит (по відношенню до попереднього кварталу):

у II кварталі зросли на 16% (в середньому на 26 грн./м3);

у III кварталі ще на 19% (в середньому на 36 грн./м3);

у IV кварталі ціни майже не зростали –  лише на 1 грн./м3

Таким чином якщо у кінці 2010 року баланси заводи купували в середньому по 160 грн./м3 без ПДВ, то станом на четвертий квартал 2011 року ціни склали 227 грн./м3. Що говорить про 41% зростання вартості балансів на аукціонах.

Важливо відмітити, що увесь час існування галузі всі деревообробні підприємства купують лісосировину переважно у Держлісагентства. Тому, зменшення об’єму виставленої сировини на торги свідчить про те, що Держлісагентство намагалось штучно створити дефіцит для підвищення ажіотажного попиту та обґрунтування підняття ціни. Для цього на аукціон з продажу ресурсів лісосировини, заготівлі II кварталу 2011 року, техсировини для виробництва деревних плит виставлено у кількості 450 тис.куб.м, що на 230 тис.куб.м  або на 34% менше, ніж у I кварталі поточного року і удвічі менше, ніж потреба плитних підприємств.

Але на тлі цього в продовж останніх років весь час спостерігається тенденція до зростання експорту необробленої деревини. Так, у 2010 році з України експортовано 2,9 млн.куб.м необробленої деревини, що на 56% більше, ніж у попередньому році, у 2011 році – експортовано ще на 30% більше.

Крім цього, Держлісагентство має власні підприємства по переробці лісосировини, які не беруть участь у аукціонах.

Проте, за час який пройшов з початку перевірки АМКУ відбулися суттєві зміни на ринку необробленої деревини. Виходячи з розуміння спільної мети, яка полягає в ефективному розвитку лісопромислового комплексу та зміцненні в країні стабільної та конкурентної економіки, між Державним агентством лісових ресурсів України та асоціацією «Меблідеревпром» підписано Меморандум про взаємопорозуміння та співпрацю. В рамках Меморандуму проведено ряд робочих нарад представників лісового господарства та керівників деревообробної галузі. В процесі нарад обговорені проблемні питання пов’язані з реалізацією необробленої деревини, та внесені пропозиції щодо усунення існуючих недоліків.

За цей час у відповідності з дорученням Першого віце-прем’єр Міністра України від 12.08.2011 № 39567/0/1-11 наказом Мінекономрозвитку від 01.11.2011 №187 «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань удосконалення механізму реалізації необробленої деревини постійними лісокористувачами» створена робоча група в яку увійшли представники галузевих асоціацій, Держлісагентства України та зацікавлених Міністерств та відомств України. Членами робочої групи надані пропозиції, а Мінекономрозвитку України підготовлено проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу необробленої деревини», в якому враховані недоліки існуючого Положення і яке створює конкурентне середовище з метою ефективного господарювання в сфері поглибленої переробки деревини.

Що стосується ринкової ситуації у цьому році, то впродовж усього року триває падіння ринку збуту плити і меблів. Ситуація, що склалася на ринку, призводить до наступних наслідків:

а) Впродовж цього року плитні та фанерні підприємства були вимушені понизити  ціни на свою продукцію в середньому на 10-20% на ДСП і на 10% на фанеру.

б) У минулому кварталі цього року порівняно з останнім кварталам минулого року сталося значне зниження попиту через це реалізація ДСП зменшилася на 20%, фанери – на 10%. Внаслідок чого склади деревообробних і меблевих підприємств переповнені готовою продукцією.

в) На тлі значного зниження попиту на меблеву та деревообробну продукцію, все ще триває підвищення цін на матеріали. Так цього року вартість смоли для виробництва плитних матеріалів збільшилася на 12%-с 4467 грн. за тонну до 5007 грн.; вартість газу – на 37% – з 2880 грн. за 1 тис.куб.м  до 3940 грн.; вартість електроенергії – на 9% – з 854 грн. за 1 тис.кВт до 930 грн. Усе це призводить до подальшого зменшення конкурентноспроможності та рентабельності деревообробних підприємств. Згідно з вищепереліченим в 3-му кварталі цього року збільшення споживання деревини не намічається.

Однак, АМКУ не було враховане вищенаведене, а також падіння ринку лісоматеріалів, тяжкий фінансово-економічний стан підприємств лісопромислового комплексу України, об’єктивні чинники що склалися на аукціонах з продажу необробленої деревини.

Виконавчий директор асоціації Ганна Кручиніна

Опубліковано у Загальна. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s