Звернення Асоціацій

  – представників лісопереробних та суміжних галузей України до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України

4 липня поточного року на засіданні Кабінету Міністрів України Першим заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі озвучена пропозиція щодо передачі майнових комплексів лісогосподарських підприємств у концесію.

   Зазначена пропозиція не була відхилена членами Уряду, ні в кого навіть не виникло питання які вигоди від цього матиме держава і чи матиме взагалі. На нашу думку це могло статися з двох причин: простого нерозуміння наслідків такого рішення або навпаки, розуміння як, що і скільки ще можна вкрасти у безталанного українського народу.

   При цьому ініціатора не бентежить той факт, що ні Законом України «Про концесії» ні Лісовим кодексом не передбачено право концесії лісів чи майна державних лісогосподарських підприємств.

   Розуміючи, на відміну від ініціатора, ризики від застосування концесії в лісовому секторі економіки, звертаємось до керівників держави не допустити реалізації непродуманих та непрофесійних рішень. Ми категорично проти недержавницького підходу до реформування лісового господарства.

   Так, система лісового господарства потребує реформування, але ж не знищення, адже лісове господарство здійснює як природоохоронну функцію так і забезпечує сировиною деревообробну, меблеву промисловість, сферу будівництва та інші суміжні галузі, де зайнято майже 400 тисяч працівників.

   Перш ніж вносити подібні пропозиції, непогано б також проаналізувати практику концесії в інших галузях України. Оцінити, скільки майна втрачено державою та місцевими громадами по всій Україні через недосконалий механізм концесії і які фінансово-промислові групи продовжують концентрувати народне майно.

   Загальновідомо, що цілий ряд об»єктів (особливо енергетичного комплексу) значно збагатили і продовжують збагачувати концесіонерів, а самі об»єкти доведені до жалюгідного стану. Маючи величезні кошти, представники ФПГ можуть впливати на органи влади, тому передбачити концесіонерів і в лісовому господарстві не так вже й важко.

Українці – народ не дурний, він терплячий. Але все має межу.

   Передбачувана перспектива концесії майнових комплексів лісогосподарських підприємств:

  1. Продовження олігархізації держави шляхом концентрації лісових ресурсів і, відповідно, всіх засобів лісозаготівлі та деревообробки в руках обмеженого кола ФПГ.
  2. По волі концесіонера всі сировинно залежні підприємства попадають під його вплив, що не сприятиме їх розвитку.
  3. Буде знищено, в першу чергу, середній і малий бізнес в галузі деревообробки, а це сотні тисяч безробітних.
  4. Віддалені лісові райони, гірські села приречені на соціальний занепад.

   Звертаємо Вашу увагу, що жодна країна Європейського Союзу не застосовує концесію в лісовому секторі, вважаючи її неефективною для держави і шкідливою для лісів. Хіба ж ми настільки безвідповідальні, що віддамо на поталу природний ресурс, надбання народу?!

   Вважаємо, що Мінекономрозвитку необхідно зосередити увагу на формуванні стратегії економічного розвитку держави та розробки механізмів її впровадження. Що стосується деревообробної промисловості, то міністерство могло б прислужитися, розробивши Програму розвитку лісопромислового комплексу, передбачивши в ній перспективу розвитку як лісосировинної бази, так і продукції лісопереробки.

   Ще раз наголошуємо, що працівники деревообробної промисловості категорично проти концесії майнових комплексів лісогосподарських підприємств і сподіваємось на Ваше розуміння і підтримку.

 

Звернення прийняте на засіданні Правління Асоціації 15.08.2017 р.